Terapia ruchowa w chorobach tarczycy?

Kiedy myślimy o schorzeniach tarczycy, przypominamy sobie o potędze niewielkiego gruczołu, który mimo swoich niewielkich rozmiarów wpływa na cały nasz organizm. Czy wiedzieliśmy jednak, że trening pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty może być kluczowy w zarządzaniu tymi schorzeniami?

Szereg badań odnośnie treningu aerobowego dla pacjentów z chorobami tarczycy podkreślały znaczenie regularnego wysiłku fizycznego. Wysiłek ten, najlepiej kontrolowany przez wykwalifikowanego specjalistę, jakim fizjoterapeuta, może poprawić nie tylko ogólne samopoczucie pacjenta, ale również wpłynąć na lepszą kontrolę poziomu hormonów tarczycy.

Fizjoterapia to nie tylko ruch, ale również nauka o tym, jak ten ruch może poprawić zdrowie. Dobre rezultaty przynosi wtedy, gdy terapeuta zna pacjenta, rozumie jego dolegliwości i potrafi dostosować do nich odpowiedni plan treningowy oparty wiedzą, po zastosowaniu skal oceny wydolności etc. Współpraca z lekarzem jest tu nieodzowna. W końcu chodzi o to, aby stymulować chory organizm w odpowiedni sposób, uwzględniając zarówno stan pacjenta, jak i przeciwwskazania związane z chorobą.

Jest to jednak zadanie, które wymaga precyzyjnego dopasowania do indywidualnych możliwości każdego pacjenta. Fizjoterapeuta musi być jak dobry krawiec - miarka musi leżeć idealnie.

Niezależnie od rodzaju przewlekłej choroby, istotnym elementem terapii jest zrównoważona dieta. Żywność, jaką spożywamy, to nasze paliwo - musi być wysokiej jakości i dostosowane do naszych potrzeb. Tu znów w grę wchodzi współpraca z dietetykiem, który rozumiejąc specyfikę choroby, może podpowiedzieć, jakie składniki mogą przyspieszyć regenerację organizmu po treningu.

Farmakoterapia, mimo że niezastąpiona, nie jest jedynym sposobem walki z chorobą. Istotne jest, aby pamiętać, że leki i ćwiczenia to sprzymierzeńcy, nie konkurenci. Stosując leki zgodnie z zaleceniami lekarza, dietę, a jednocześnie korzystając z terapii fizycznej, możemy osiągnąć znacznie lepsze efekty niż stosując jedną metodę.

Na zakończenie chciałbym przypomnieć, że kluczem jest tu kompleksowe podejście do zdrowia.

#fizjoterapia#tarczyca#wysiłekfizyczny#holistycznie#hashimoto#zdrowiekobiety

Autor
Piotr Kostrzębski
mgr fizjoterapii, klinicysta, diagnosta
© 2023 Piotrkostrzebski.PL
WYKONANIE WWW FISITE.PL