Pierwsza wizyta jest wizytą zazwyczaj najdłuższą. Średni czas trwania to ok 60 minut. Bywają jednak sytuacje, że jestwydłużona nawet do 1,5 godziny. Jednak nie czas tutaj się liczy ile ilość zebranych informacji potrzebnych do postawienia trafnej diagnozy – w tym wypadku diagnozy fizjoterapeutycznej.
CO ZE SOBĄ ZABRAĆ?
Na pierwszą wizytę proszę zabrać ze sobą:
O CO BĘDĘ PYTAŁ?
CZY NA PIERWSZEJ WIZYCIE BĘDZIE PROWADZONA TERAPIA/ĆWICZENIA?
Tutaj bywa bardzo różnie. O ile przychodzi pacjent bardzo obolały np. silny ból kręgosłupa to staram się na pierwszym spotkaniu na samym początku wykluczyć również przeciwwskazania i o ile takich nie ma, wywiad i samo badanie ukierunkowuje mnie w jakiąś konkretną diagnozę staram się znieśc dolegliwości bólowe już na pierwszej wizycie (o ile jest taka możliwość). Najczęśćiej jednak pierwsza wizyta jest bardzo mocno angażująca zarówno mnie jak i pacjenta, że pod koniec wizyty bardzo dokładnie omawiam dalsze postępowanie: jak trzeba sugeruję poszerzenie badań, konsultację lekarską etc. Zazwyczaj jednak pod koniec wizyty omawiam plan działania krotkofalowy np. na najbliższe 2 tygodnie oraz długofalowy, jak to ma miejsce np. w tendinopatii – układam plan działania nawet na 12-20 tygodni do przodu.
JAK WYGLĄDA BADANIE?
Zależy od regiony, problemu z któym się złgaszasz. Zazwyczaj proszę aby zdjąc buty, skarpetki. Najepiej aby pacjent posiadałkrókie spodenki i luźny podkoszulek. Często proszę o ściągnięcie koszulki (kobiety oczywiście zostają w staniku) celem oceny ruchomości kręgosłupa (zwłaszcza, gdy pacjent przychodzi z problemem kręgosłupa).
W zależnośći od problemu bardzo często korzystam z USG dostępnego w moim gabinecie, gdzie w sposób czynnościowy oceniam aparat ruchu. Na salce ćwiczeń często proszę aby pacjent, o ile zgłasza problem w danym ruchu zasymulował dany ruch (sportowiec np. podniesienie sztangi). Mam dostępną bieżnię więc o ile widzę taką potrzebę w trakcie wizyty proszę aby pacjent szedł / biegł na bieżni. Przy pomocy systemu komputerowego do oceny chodu / biegu czasami pacjent jest poddawany 5 – 10 minutowemu testowi dynamicznemu chodu lub biegu poza gabinetem. Dostaje specjalne wkładki do butów i musi swoim naturalnym chodem iść ok 5-10 minut. Wyniki są zczytywane później i odnoszę ich wynik do wcześniej zebranych informacji (nigdy nie zaczynam od tego badania i nie wykonuję go zawsze – tylko jak widzę taką bezwzględną konieczność).
W trakcie badania manualnego / funkcjonalnego będę testował określoną / określone części ciała. W cel uzakwalifikowania pacjenta na zabieg muszę dla TWOJEGO dobra mieć pewność, że działania podjęte na drodze fizjoterapii Ci nie zaszkodzą. W trakcie badania i oceny narządu ruch często badam tętno na tętnicach udowych, podkolanowych, piszczelowych, promieniowych. W przypadku problemów bólowych czasami muszę wykonać test prowokacji bólu aby określić czy ból jest pochodzenia mechanicznego czy też nie – a także jakiej tkanki dotyczy problem.