Rehabilitacja wad postawy - terapia krążeniowo oddechowa?

Rehabilitacja wad postawy to nie tylko kwestia poprawienia estetyki ciała, ale przede wszystkim zdrowotnego aspektu, który wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Każdy z nas chce, by nasze dzieci rosły zdrowe i szczęśliwe, a jednym z elementów tego procesu jest prawidłowa postawa.

Jednak, aby efektywnie skorygować wadę postawy, konieczne jest właściwe obciążenie mechaniczne i wysiłek fizyczny. Tymczasem, wydolność fizyczna współczesnych dzieci często nie zawsze pozwala na bezpośrednie wprowadzenie intensywnych ćwiczeń. Dlatego też, kluczowe staje się odpowiednie podejście do procesu rehabilitacji.

Zanim skupimy się na celowanym treningu wad postawy, konieczne jest wzmocnienie systemu krążeniowo-oddechowego. To jest fundament, na którym będziemy budować dalszą pracę. Wzmocnienie tego systemu jest jak tlen dla silnika - bez niego nie ruszymy z miejsca, a z nim jesteśmy w stanie pokonać największe wyzwania.

Wzmocnienie krążeniowo-oddechowego może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości może zacząć się od prostych ćwiczeń i aktywności. Zaczynajmy od spacerów, gier na świeżym powietrzu, pływania czy jazdy na rowerze. To wszystko pomaga poprawić wydolność serca, układu oddechowego i mięśni, przygotowując organizm do bardziej skomplikowanych ćwiczeń korygujących postawę.

Z czasem, gdy wydolność dzieci poprawi się, możemy stopniowo wprowadzać bardziej specyficzne ćwiczenia, mające na celu poprawę postawy. Ważne jest, aby pamiętać, że każde dziecko jest inne i proces ten wymaga indywidualnego podejścia.

Zadajmy sobie pytanie: czy chcemy tylko "naprawić" wadę postawy, czy też chcemy wyposażyć dzieci w narzędzia, które pomogą im utrzymać zdrową postawę przez całe życie? Jeśli wybieramy drugą opcję, pamiętajmy, że proces ten zaczyna się od budowania silnego fundamentu.

#fizjoterapia#wadypostawy#zdrowedziecko#trening#mamaidziecko#dzieciaki

Autor
Piotr Kostrzębski
mgr fizjoterapii, klinicysta, diagnosta
© 2023 Piotrkostrzebski.PL
WYKONANIE WWW FISITE.PL